2016. május 7., szombat

Sétahajókázás és borkóstolás - 4 dolog, amit nem hagyhatsz ki a festői Elzászban!

Korábban már írtam Elzász igazi kis ékszerdobozairól, többek között Sélestatról és a mesebeli Colmarról, most pedig megmutatom, mit érdemes csinálni még a francia tartományban! Végigjártam és kipróbáltam mindet, vágj bele Te is!


Fedezd fel hajóval Strasbourgot!

Strasbourgot nem csak gyalog érdemes felfedezni, hanem sétahajóval is. Az úgynevezett Batorama hajók egy része felül teljesen nyitott, így fényképezni is lehet róla, másik része pedig fedett, átlátszó tetővel, ami esős és hűvösebb időben ideális. A belvárosból indul és egészen az Európai Parlamentig megy, majd onnan fordul vissza. Így nem csak a történelmi épületeket csodálhatjuk meg róla, hanem a kissé távolabb lévő modern városrészt is.


Látogass el a Haut-Koenigsbourgi várba!

Aki szereti a történelmet, az nem fog csalódni Haut-Koenigsbourg középkori várában sem. A Vogézek domboldalán húzódó nevezetesség már messziről jól látható - kivéve, ha a látogató olyan rossz idő fog ki, mint mi: ott jártunkkor egy hatalmas esőfelhő borította be az egész tájat. Mondanunk sem kell, normál időjárási viszonyok mellett messzire elláthatunk fentről (idegenvezetőnk elmondása szerint innen jól kivehető a németországi Fekete-erdő is), de mi sajnos semmi mást nem láttunk, csak a tejfehér ködöt. A történelem folyamán többször lerombolt vár ma már teljesen fel van újítva, belseje pedig bútorokkal van berendezve, amelyek azt ábrázolják, hogy élhettek itt egykor.


Járd végig az elzászi borutat!

170 kilométer hosszan, képeslapra illő tájon fut végig a tartományon az elzászi borút, amely a leghangulatosabb falvakat köti össze. Ha kedvünk tartja, felfedezhetjük a környéket autóval, de akár biciklire is pattanhatunk, majd amennyiben megkívánunk egy finom nedűt, megállhatunk a helyi fogadóknál, ahol akár szállást is kaphatunk éjszakára. Elzászban egyébként összesen 7 féle szőlőt termesztenek, Sylvanert, Pinot Blanc-t, Pinot Noir-t, Pinot Gris-t, Rizlinget, Muskotályt és Traminit. Érdekesség, hogy ezekből csupán a Pinot Noir a vörösbor/Rosé, a többi fehér.


Keresd fel az első világháborús frontvonalat!

A történelem rajongóinak nem csak a fentebb említett Haut-Koenigsbourgi várba érdemes ellátogatniuk, hanem az első világháború egykori frontvonalához is, a Colmartól nem messze, a Vogézek hegyvonulatainál húzódó Le Linge-hez. Ahol az egyik legvéresebb francia-német küzdelem folyt 1915-ben, ott ma már múzeum működik. A látogatók bejárhatják az egykori lövészárkokat, végignézhetik a háborús fegyvereket, eszközöket és a kiállított katonai ruhákat, valamint betekintést nyerhetnek abba, hogyan éltek és harcoltak a férfiak a csatamezőn hóban és fagyban - az élményt garantáltan nem felejtik el.


Az út biztosításáért köszönetet mondunk a Francia Idegenforgalmi Hivatalnak és a WizzAirnek!

Franciaország ékszerdobozai - Elzász legszebb helyeit Neked is látnod kell!

Korábban már nagyon sok fotót láttam Elzász takaros kisvárosairól, és mindig arról álmodoztam, hogy egyszer élőben is megcsodálhassam Franciaország keleti szegletét. Szerencsére nem is kellett olyan sokáig várnom, múlt héten ugyanis 4 napom volt rá, hogy felfedezzem a tartományt!


Strasbourg

Az első napot a tartomány fővárosában, Strasbourgban töltöttük. Repülőgépünk a határ túlsó oldalán, a németországi Karlsruhéban (Baden-Baden) tett le bennünket, onnan pedig busszal nagyon hamar eljutottunk úti célunkig. Érdekesség, hogy a két országot a Rajna-folyó választja el, amin több híd ível át, a helyiek pedig gyakran gyalog járnak át vásárolni Strasbourgból a már Németország területén lévő Kehlbe.

Miután becsekkoltunk a hotelbe, elindultunk felfedezni az Ill-folyó ölelte, világörökség részét képező történelmi belvárost elsőként hajóval, majd gyalogosan is. Mondanom sem kell, teljesen lenyűgöztek bennünket a tartomány védjegyévé vált hangulatos, fehérre meszelt, fagerendás épületek. Az elzászi faszerkezetű házakról tudni kell, hogy csupán a felső részük készült fából, az alsót kőből építették, hogy egy esetleges tűzvész ne okozzon hatalmas károkat.



Obernai

Másnap a Strasbourgtól délre fekvő bájos kisvárosba, a Vogézek keleti lejtőin húzódó Obernai-be vezetett az utunk. Sajnos az időjárás nem kedvezett nekünk, de a szakadó eső ellenére is nagyon élveztük a gyaloglást a macskaköves utcákon. Sétánkat a színes tulipánokkal díszített főtéren kezdtük (ahol a tartomány védőszentjének, Szent Odile-nek a szobrát is megtalálhatjuk), elhaladtunk az óratorony mellett, megnéztük a régi zsinagógát, végül pedig az egykori városfalat.



Sélestat

Az Alsó-Rajna vidékén maradva a következő állomásunk Sélestat csendes kisvárosa volt. A közel 20 ezer lakosú település egyik legismertebb nevezetessége a Szent György templom, amely nem csak kívülről nyújt pompás látványt, hanem belülről is: érdemes megcsodálni a színes üvegablakait. A belváros látképét természetesen itt is a színes, fagerendás házak teszik teljessé, amelyek aljában lépten-nyomon édességboltra bukkanhatunk. Kirakatukból szinte hívogatnak bennünket a jó illatú, színes macaronok, a kuglófok és egyéb francia desszert-különlegességek, és ha szerencsénk van, egy-egy kedves eladó még egy kis kóstolót is ad nekünk, mielőtt bevásárolnánk belőlük.



Colmar

Kirándulásunk megkoronázásaként az utolsó napon ellátogattunk a Felső-Rajna vidéki Colmarba, Elzász igazi kis ékszerdobozába. A város összegyűjti mindazt, ami szorosan hozzátartozik a tartományhoz: a színes, favázas házakat, a hangulatos csatornákat, a számtalan virágot és a kiváló borokat. Aki szereti a kultúrát, látogasson el az Unterlinden Múzeumba, ahol Picasso és Monet műveit is megcsodálhatja, vagy keresse fel a város leghíresebb szülöttjének, a New York-i Szabadság-szobor alkotójának, Frédéric Auguste Bartholdinak a szülőházát. A romantikát kedvelőknek ajánljuk a "kis Velencének" is becézett városrészt, amely képeslapra illő látványt nyújt a csatorna mentén épült elzászi stílusú házakkal.




Az út biztosításáért köszönetet mondunk a Francia Idegenforgalmi Hivatalnak és a WizzAirnek!