2015. október 17., szombat

Az Országos Kékkör - Hazánk legszebb tájait fedezheted fel ezen az útvonalon

Sokunk vágya végigjárni az El Caminót, de talán nem is sejtjük, hogy a spanyolországi úthoz hasonló spirituális élményt hazánkban is elérhetünk. Magyarországon három hosszú túraútvonal halad végig, amelyek egy hatalmas körré forrnak össze. Az Országos Kékkörön nem csak állóképességünket és kitartásunkat tesztelhetjük, a természet szépségeit és az ország kulturális értékeit is megismerhetjük.


Miből áll az Országos Kékkör?

A helyzet ismerős lehet gyermekkorunkból: be kell szereznünk egy igazoló füzetet, amelybe minden egyes teljesített szakasz után kapunk egy-egy pecsétet. A pecsételőt megtalálhatjuk akár egy utunkba eső szálloda recepcióján vagy kihelyezve az erdő közepén, egy fa törzsére erősítve. Ha pedig minden pecsétet összegyűjtöttünk, miénk a képzeletbeli győzelem, avagy a Magyar Természetjáró Szövetség által kiadott jelvény. A szakaszokat természetesen nem egyszerre kell teljesítenünk, az összesen 2550 kilométert bármilyen sorrendben, időbeli megkötés nélkül végigjárhatjuk. Nézzük, mely az a három útvonal, amely az Országos Kékkört alkotja!


Országos Kéktúra (OKT)

A három útvonal közül a legismertebb (egyben a leghosszabb és a legrégebbi) az Országos Kéktúra. Kétségtelenül az ország legszebb tájait köti össze, elindulva a nyugati határtól, Írott-kőtől eljuthatunk egészen az északkeleten lévő Hollóházáig. Ez összesen 1160 megtett kilométert jelent, amely 27 kisebb szakaszból tevődik össze. A túra során 147 pecsétet kell összegyűjtenünk – ez eddig közel 5500 túrázónak sikerült elérnie.

Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra (DDK)

Írott-kőtől indul a Dél-dunántúli Kéktúra is, amely egészen Szekszárdig vezet. 541 kilométer hosszú, tehát a három közül ez a legrövidebb, ám ne legyenek kétségeink, rövidsége ellenére is fantasztikus élményben lehet részünk, ha végigjárjuk. Az 5 szakasz során 49 pecsétet gyűjthetünk – ezt eddig több mint ezren tették meg.

Alföldi Kéktúra (AK)

Dél-dunántúli Kéktúra végpontjától az Országos Kéktúra utolsó szakaszáig, tehát Szekszárdtól egészen Sátoraljaújhelyig gyalogolhatjuk végig az Alföldi Kéktúrát. Ez a legfiatalabb útvonal a három közül, amelyet eddig nagyjából 500-an teljesítettek. A mesés alföldi tájon 10 szakaszon összesen 68 pecsétet kell begyűjtenünk.


A megújulás

Az Országos Kéktúra története egészen a II. világháború előtti évtizedekig nyúlik vissza, így nem csoda, ha az útvonal mentén felfestett jelzések időközben elkoptak, kiépített pihenőhelyei tönkrementek. Mint mindennek, úgy a túraútvonalaknak is szükségük van megújulásra, amely szerencsére nemrég meg is történt. Az Európai Uniós támogatásnak köszönhetően 8 kilátó, 10 turistaház, 109 pihenőhely, 69 esőbeálló és 11 híd újult meg vagy épült fel, és további 23 forrásnál hajtottak végre medervédelmet. Létesült továbbá több kerékpárút, így most már a bicikli szerelmesei is felfedezhetik hazánk természeti csodáit. A megújulás részeként a növényektől benőtt nyomvonalak váltak ismét járhatóvá és a turistautakat a szeméttől is megtisztították. Nem utolsósorban pedig a turistajelzéseket is újrafestették, valamint több információs és útirányjelző-táblát is felállítottak, így a tájékozódás is sokkal könnyebbé vált.


A fő attrakció

A fejlesztések közül érdemes kiemelni a Galyatető Turistacentrumot és a mellette lévő kilátót. Mindkettő új arculatot kapott, előbbi immár saját fürdőszobával rendelkező kényelmes szobákkal, hatalmas dormitóriummal (emeleteságyakkal berendezett bakancsos szálláshely), bisztróval és sítárolóval várja a turistákat. A korábbi kilátót is felújították és további szintekkel megemelték, így a fák fölé emelkedve ismét zavartalanul, 360 fokban csodálhatjuk az előttünk elterülő panorámát, és ha szerencsénk van, tiszta időben innen akár a távoli Magas-Tátra hófödte csúcsát is megpillanthatjuk. További kuriózum, hogy a kilátóhoz toldott emeletekben helyet kapott három, úgynevezett bivak szállás, amelyet bárki kibérelhet, ha hoz magával saját hálózsákot és derékaljat, és szeretné csaknem 1000 méter magasságban álomra hajtani a fejét.



2015. október 6., kedd

A varázslatos Kiskunság - 5 szuper látnivaló Kiskőrösön és környékén

A Duna és a Tisza között fekvő terület, a Kiskunság különleges szépséggel bír: bár nincsenek hegyei, a szikes, már-már félsivatagos táj egyedülálló az országban. A homokbuckás, napsütötte vidéken kiváló borokat termesztenek, amelyeket vétek lenne nem megkóstolni, ha éppen itt járunk. És hogy mit érdemes megnézni ezek a környéken? Máris elárulom!

Kiskőrös

Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum

Osztálykirándulások egyik kedvelt programja Petőfi Sándor szülőházának meglátogatása. Az emlékház igazi kötelező nevezetességnek számít, amelyet legalább egyszer mindenkinek illik felkeresni. A XVIII. században épült nádtetős házikó ajtaján belépve egyből a költő gyermekkorába csöppenünk. A korabeli bútorok, a régi petróleumlámpa, a búbos kemence és a puritán bútorok hűen ábrázolják, miként is telhettek a Petrovics család mindennapjai. A szülőház melletti udvaron egy szoborparkot is találunk, ahol a Petőfi művek idegen nyelvű fordítóival ismerkedhetünk meg, és hogy teljes képet kaphassunk a költő életútjáról, a másik oldalon egy kétszintes épületben az ezt bemutató kiállítás is működik.


Old Car Museum

Aki a kultúra mellett egy kis könnyed szemlélődésre vágyik, feltétlenül látogasson el az Old Car Museumba. A kiállított darabok megtekintése nem csak az autók szerelmeseinek okoz örömet, az is jól szórakozhat itt, aki egyszerűen csak kedveli az eleganciát és a régi korok műremekeit. A galériás kiállítóteremben találunk veterán- és luxusautókat, a restauráló műhelyben pedig saját magunk is részesei lehetünk a korabeli járművek helyreállításának, sőt, a moziteremben akár autós rövidfilmekre is beülhetünk.



Gyógy- és Strandfürdő

A múzeumi programok mellett természetesen szánnunk kell időt saját magunk kényeztetésére is. Erre ideális helyszín a kiskőrösi strand. Az úszókat várja a kinti, 25 méter hosszú úszómedence, az úszni nem tudók a 70 cm mély tanmedencében lubickolhatnak, a gyógyulni vágyók pedig 2 ikermedencében áztathatják magukat. Az épület falain belül egy másik tanmedencét, egy kisebb medencét, valamint szaunát, gőzkamrát és pihenősarkot találunk. A kempingezők is megtalálják itt a számításaikat, a környező 2 hektáros területen akár 50 lakókocsi is elfér egymás mellett.


Soltvadkert

Vadkerti-tó

Aki a természet lágy ölén szeretne strandolni, utazzon el a Kiskőröstől mindössze 10 kilométerre fekvő Soltvadkertre. A település határában lévő, nagyjából 50 hektáros tó vize gyógyhatású, amely a reumás betegeknek is a hasznára válhat. A fürdőzés mellett kipróbálhatjuk még a különböző vízi sportokat, de akár horgászhatunk is. Ha hosszabb időre utazunk ide, akár kempingezhetünk is, de nyáron ne számítsunk túl nagy csendre, hiszen főszezonban folyamatosak itt a rendezvények, például horgászversenyek vagy éppen bor- és sörfesztiválok.


Szent Korona Cukrászda

Soltvadkert másik fontos attrakciója a Szent Korona Cukrászda, amelyet szinte az egész országban ismernek - 2005-ben még az Év cukrászdája címet is elnyerte. A kínálat szinte végtelen, szinte biztos, hogy hosszú percekbe kerül választani a különleges fagylaltok, házi sütemények, tortát és piték közül. Az immár több mint 40 éves cukrászda belsőtere nagyon tágas és igazán hangulatos, de akkor sem döntünk rosszul, ha inkább a kerthelyiségben fogyasztjuk el az édességet.